غار پبده با قدمتی بیش از تاریخ

لالی نیوز:یکی از این مهمترین غارهای استان خوزستان و بلکه ایران ، غار ما قبل تاریخ پبده است که از اولین زیستگاه ها و پناه گاههای سنگی در ایران محسوب می شود و قدمت ان به دوره ما قبل تاریخ (عصر حجر) بر می گردد

به گزارش لالی نیوز در 22 کیلومتری شهرستان لالی در مسیر جاده ای که به سمت آبشارهای کسد می رود ،  در کوهی در تنگ انبارسفید غاری وجود دارد که شگفتی های فراوانی را در خود جای داده است. از آنجا که استان خوزستان از جمله مناطقی است که دارای سازندهای آهکی می باشد ، به این دلیل برخی غار ها در آن کشف شده که از جاذبه های طبیعی و شگفت انگیزی برخوردارند و منابع ارزشمند توریستی به حساب می آیند. یکی از این مهمترین غارهای استان خوزستان و بلکه ایران ، غار ما قبل تاریخ پبده است که از اولین زیستگاه ها و پناه گاههای سنگی در ایران محسوب می شود و قدمت ان به دوره ما قبل تاریخ (عصر حجر) بر می گردد که در سال 1949 با مطالعات پروفسور گیرشمن فرانسوی کشف و مورد بررسی قرار گرفت .

 

متاسفانه با وجود همه شناختی که در مورد این غار تاریخی وجود دارد اما هنوز شاهد این هستیم که حتی کوچکترین اقدامات در راستای تسهیل حضور بازدیدکنندگان به این منطقه صورت نگرفته است و تنها به گفتن این نکته بسنده شده است که این یک غار تاریخی است .

عدم وجود زیرساخت مناسب جهت ورود بازدیدکنندگان به غار ، عدم وجود برق و روشنایی در اطراف و درون غار و همچنین عدم نظارت کافی بر نحوه برخورد با این اثر تاریخی همواره سوالاتی را برانگیخته است که یک اثری با این اهمیت که سال ها پیش توسط یک فرد خارجی کشف و شناسایی شده آیا نیاز به توجه بیشتری ندارد ؟ 

...

.

.

...

منتشر شده در تاریخ ۱۳۹۲ چهارشنبه ۱۴ اسفند
کدخبر:490منبع:تاریخ انتشار:۱۳۹۲ چهاردهم اسفندلینک خبر: http://www.lalinews.ir/Pages/News-490.aspx
(طراحی و تولید ، الفبای ایده برتر)