احمد خراسانی
مسئولیت و انتصاب ؛ رابطه و تخصص

لالی نیوز:

نیروی انسانی متعهد و متخصص در هر جامعه ای یکی از کلیدی ترین و اصلی ترین راه های پیشرفت و رسیدن به اهداف مورد نظر در هر حوزه ای است به طوری که به هر میزانی این نیروی انسانی از شایستگی های بیشتری برخوردار باشند شکوفایی و توسعه سهل الوصول تر خواهد بود .

با این مقدمه می توان یکی از عوامل اصلی عقب ماندگی در منطقه بختیاری ، شهر لالی و در نگاهی بلند تر استان خوزستان را ناشی از حضور افراد نه چندان کارآمد در مناصب کلیدی عنوان کرد .

اگر کمی ذره بین هایمان را فعال تر کنیم در مجموعه یک شهر کوچک مثل لالی می توان همه اتفاقات جغرافیای وسیع کشوری را دید که این مشاهدات نه تنها حقایق خوبی را نمایان نمی کند بلکه یکی از عوامل عقب ماندگی جامعه و شهرهای ما را آشکار می کند .

تخصص و رابطه دو واژه ای است که در سالیان اخیر در جدال بزرگی بر سر مسئولیت ها بوده اند و هر چند گاهی از تخصصی در جایی استفاده می شد اما کلیت و نگاه حاکم بر این مسئله همواره پیروزی رابطه و وابستگی به جریان ها و گروه های خاصی را در سپردن مسئولیت ها نمایش می دهد .

گاهی این مسئله پیش می آید که طبقه و جریانی که حاکم باشد از تفکرات همسو با خود در مناصب استفاده می کند اما این موضوع به طرز فجیع و اسف باری چنان به درجات پایین تری رسیده که به عنوان نمونه اگر یک کفاش و یا یک قصاب (که در جای خود قابل احترام و شغل مقدسی دارند) در جریان انتخاباتی یک نماینده مجلس مشارکت داشته باشند پس از پیروزی به دنبال مسئولیت هایی هستند که هیچ گونه سنخیتی با سواد و تخصص آن ها ندارد و اسف بار تر این که این مسئولیت ها هم به همین طریق به برخی افراد سپرده می شود .

در همین شهر کوچک لالی همواره نمایندگان مجلس این خطا و اشتباه را به منظور راضی نگه داشتن جریانات قومی و طایفه ای مرتکب شده و افراد فاقد تخصص و حتی شایستگی را بر مناصبی گماشته اند که هیچ عقل سلیمی هم این انتخاب ها را بر نمی تابد.

اگر در سال گذشته بیش از 6 هزار نفر تنها در حوزه آموزش و پرورش متقاضی انتقال از این استان به مناطق دیگری شده اند یکی از عوامل آن همین نخبه کشی ها و استعدادسوزی هایی است که مسئولین کشوری انجام می دهند به طوری که در هر انتصابی که خبر آن منتشر می شود یا یک جریان تند و افراطی سر کار می آید و یا یک سهم قومی و طایفه ای از مسئولیت ها به افراد داده می شود و تنها ملاک و معیاری که هیچ گونه اهمیتی نداشته و ندارد تخصص ، سواد و تعهد است .

این روزها همه نخبگان هم دریافته اند که برای رسیدن به برخی از مناصب باید علاوه بر داشتن روابط با مسئولان رده بالا همچون نماینده ، مدیر کل ، استاندار و ... باید اندکی تملق و چرب زبانی هم داشته باشند اما هیهات که هیچ نخبه و متخصصی هرگز تن به این خفت ها نداده و نمی دهند.

معمولا برای سپردن مسئولیت های مهم مسئولین رده بالا باید به دنبال نیروهای قوی رفته و از متخصصین جهت پذیرفتن کارها دعوت کنند اما با شلوغ بودن اطراف آن ها از افراد متملق و دست به سینه ، کمتر این زحمت را به خود می دهند .

مصداق های فراوانی در شهرستان لالی از سپردن مسئولیت ها به افراد مختلف سراغ داریم که متاسفانه نه تنها تغییر و خاصیتی برای شهر نداشته اند بلکه امید و امیدواری مردم نسبت به آینده را هم نابود کرده اند .

این روزها همه مردم دریافته اند که اگر چوپان گله باشند یا مدیر کل فلان دستگاه فرقی نمی کند و آن چه می تواند آن ها را به جایگاه های مورد نظرشان برساند حضورشان در جریان های تبلیغاتی ، سیاسی و گروه های فشار بر مسئولینی است که از ترس از دست دادن کرسی های خود تن به هر تصمیمی می دهند و همواره در برابر سهم خواهی های قومی و طایفه ای سر خم کرده اند .

 

کلام آخر

آن جا که نظم باشد و هر کس سر جای خودش

و معیارها با چرب زبانی بسته نشوند

و تفکر ، تعهد و در یک کلام خاصیت افراد تعیین کننده باشد

آن جا حتما سرزمین خوبی است

 

 

احمد خراسانی 

 

منتشر شده در تاریخ ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۷ تير
کدخبر:4852منبع:تاریخ انتشار:۱۳۹۷ بيست و ششم تيرلینک خبر: http://www.lalinews.ir/Pages/News-4852.aspx
(طراحی و تولید ، الفبای ایده برتر)