۱۳۹۹ شنبه ۱۵ آذر  | 2020 December 5
کد مطلب: 5190   تاریخ انتشار : ۱۳۹۹ جمعه ۱۶ خرداد ساعت 19:43 نسخه چاپی
از دل زاگرس تا مزارع کشاورزی

آتش سوزی گسترده درمزارع لالی/حادثه تکراری هرساله فصل برداشت + تصاویر

لالی نیوز:این روزها یکی از بیشترین اخباری که همه می شنویم آتش سوزی های مختلفی است که در مناطق مختلف رخ می دهد به طوری که از دل جنگل های زاگرس گرفته تا مزارع کشاورزی تنها پوشش گیاهی است که می سوزد و قربانی جهل دشمنان محیط زیست می شود .

به گزارش لالی نیوز این روزها یکی از بیشترین اخباری که همه می شنویم آتش سوزی های مختلفی است که در مناطق مختلف رخ می دهد به طوری که از دل جنگل های زاگرس گرفته تا مزارع کشاورزی تنها پوشش گیاهی است که می سوزد و قربانی جهل دشمنان محیط زیست می شود .

آتش زدن بقایای محصولات کشاورزی همه ساله در سطح شهرستان لالی و در ابعاد گسترده ای مشاهده می شود که نه تنها هزینه های فراوانی را در پی دارد بلکه کیفیت خاک مزارع را تا حدود زیادی کاهش می دهد .   

از بین رفتن مواد غذایی، فرسایش خاک، بالا رفتن شوری خاک، مصرف بیشتر آب برای مزارع از جمله معایب آتش زدن مزارع است که باید مورد توجه کشاورزان و مسئولان قرار گیرد   تا با تمهید اقدامات لازم از وقوع آتش سوزی های گسترده پیشگیری کنند .

در ایامی که پس از برداشت محصولات کشاورزی طی شده است متاسفانه در مناطق مختلفی در شهر و روستاهای لالی آتش سوزی در مزارع منجر به بروز خسارات فراوانی شده که هزینه های زیادی را هم در پی داشته است .

فعالیت های مختلف جمعیت هلال احمر ، منابع طبیعی ، آتش نشانی ، بخشداران و دهیاری ها به همراه اهالی ساکن در این مناطق تا حدودی در مهار این آتش سوزی ها موثر بوده اما بازدارنده نبوده است .

علی رغم اعلام دادستان شهرستان لالی مبنی بر جرم بودن آتش زدن باقی مانده مزارع و پیگیری آن در مراجع قضایی اما در روزهای گذشته شاهد آتش سوزی  های فراوانی در مزارع روستاهای بخش حتی ، مرکزی و حتی در سطح شهر بودیم به طوری که در این اتفاقات بیش از صدها هکتار از مزارع کشاورزی طعمه حریق شدند .

اقدامات بازدارنده ای چون برخورد با مسببین آتش سوزی ها و همچینین آموزش کشاورزان در زمان کاشت و برداشت می تواند در پیشگیری از آتش سوزی مزارع تا حدودی موثر باشد .

 

 

 

 

  برچسب ها : ,


مدیریت سایت از درج نظرات کذب و یا با سلیقه های شخصی افراد معذور می باشد.
نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :