۱۳۹۸ پنج شنبه ۳۰ خرداد  | 2019 June 20
کد مطلب: 4780   تاریخ انتشار : ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۲ فروردين ساعت 01:59 نسخه چاپی
به بهانه سفر دوباره استاندار

استاندار خوزستان و (بحران اشتغال) در لالی/سفری دوباره برای تبلیغات یا رفع مشکلات/ وعده برخورد استاندار با مسئولان کم کار

لالی نیوز:دکتر شریعتی استاندار خوزستان بنا به اعلام و گفته های مسئولان این هفته در بازدید مجدد خود روند فعالیت مسئولان در حوزه اشتغال را برای چندمین بار ارزیابی می کند اما در همین راستا جند نکته ای را در همین زمینه یادآوری می کنیم .

به گزارش لالی نیوزدکتر شریعتی استاندار خوزستان بنا به اعلام و گفته های مسئولان این هفته در بازدید مجدد خود روند فعالیت مسئولان در حوزه اشتغال را برای چندمین بار ارزیابی می کند اما در همین راستا جند نکته ای را در همین زمینه یادآوری می کنیم .

این روزها در لالی امید به بعضی از کارها رفته رفته رنگ می بازد تا جایی که باد فراموشی نه تنها در میان مردم بلکه دست نوازشی هم بر سر مسئولین عزیزمان می کشد و آرزوهای دیرینه این مردم برای توسعه شهر زیبایشان را با خود به بوته های فراموشی می برد .

دکتر شریعتی استاندار فعلی خوزستان که می توان گفت بیش از هر استاندار دیگری به لالی و نقاط دوردست آن سفر کرده است این هفته برای چندمین بار این مسیر را طی کرده و به لالی خواهد آمد اما مسئله ای که امیدواریم بیش از همه دنبال شود وضعیت مشکلات شهرستان و وعده هایی است که به این مردم داده ؛ وعده هایی مانند چهار خطه کردن جاده لالی تا دوراهی مسجدسلیمان و وعده هایی از جنس اشتغال و توسعه و البته  وعده هایی از جنس عزل مدیران و مسئولانی که در راستای خدمت به مردم کارایی لازم را نداشتند .

استاندار خوزستان در سفر قبلی خود وعده داده بود که همه مسئولانی که در حوزه فعالیت خود کارایی لازم را نداشته باشند کنار می گذارد اما باید دید که این سخنان تند برای جلب توجه مردم بوده یا به صورت جدی دنبال و با مسئولان ناکارامد برخورد می شود .

امروزه که تلاش های همه مسئولان و تبلیغات گسترده ای پیرامون برخی از طرح های بزرگی مانند سد تراز شنیده می شود که می تواند نقش بزرگی در وضعیت اقتصادی و معیشت مردم داشته باشد ا؛ ما در واقعیت هیچ گونه طرحی که منجر به ایجاد کمترین میزان اشتغال در شهرستان لالی باشد مشاهده نمی شود .

در پاره ای از طرح های تولیدی و سنتی که بعضا با تبلیغات فراوان مسئولان به عنوان طرح های اشتغالزایی از آن یاد می شود متاسفانه تنها عامل محرک و مولد آن نیروی مردمی و سرمایه گذاران محلی بوده که معدود صنایعی را در سطح شهر برپا کرده اند .

سال ها پیش آن زمان که جوانان ، کودک بوده و پیران ، جوان رویاهایی برای مردم شهر از روزهایی خوش و پر رونق در شهر خبر می داد چرا که امید جمعیت بیکار با وعده رونق کشاورزی چنان گره خورده بود که توسعه صنعت کشاورزی در لالی خبر از ایجاد کار فراوان برای جمعیت قابل توجهی از مردم شهر می داد .

اما از آن زمان سال ها می گذرد و بر سر این رویای شیرین چه آمده را همه می دانیم و حتی قصد نداریم که کاسه ها و کوزه هایمان را بر سر یک یا چند نفر بشکنیم بلکه امید داریم آن ها که دم از مردم داری می زنند و دلسوزی ، تا فرصت دارند و از دستشان بر می آید برای این مردم کاری کنند چرا که این امید و آرزو اگر زنده شد فردای کودکان این سرزمین روشن می شود .

جوانان این روزها بی بهره تر از هر زمانی در لالی برای همه دغدغه های که دارند تنها راهی که پیش روی خود می بینند مهاجرت و کار در شهرهای دیگر است و این شهر ها از شمال غرب کشور گرفته تا جنوب شرق هم امتداد دارد   

اما این جا تنها مسئولین و آمارهای آن ها در خصوص وضعیت اشتغال مورد پذیرش مقامات است و همین مقامات به نحوی با واقعیت روز جامعه غریب هستند که خودسوزی ها ، خودکشی ها و مهاجرت های متعدد مردم به مناطق دوردست در جستجوی کار را در پشت پرده آمارهای تسهیلات اشتغالزای ادارات گم کرده اند.

به لطف همان مسئولین عزیز مدتی هست که قطعه زمینی به عنوان شهرک صنعتی برای لالی در نظر گرفته شده است اما اگر کمی از آن اطراف بگذریم خواهیم دید نه تنها فعالیتی صنعتی وجود ندارد بلکه زمین خالی آن بیش از هر چیز چشم ها را آزار میدهد

بیکاری جوانان آن قدر موضوع مهمی است که سلامت یک جامعه به آن وابسته است و هر قدر بیکاری فراگیرتر باشد معضلات اجتماعی به مراتب بیشتر خواهد بود و توجه به این نکته می تواند در تصمیم گیری مسئولان رده بالا در توزیع اشتغال به صورت مساوی و عادلانه در تمام نقاط کشور تاثیر مثبت داشته باشد .

مردم بختیاری این خطه آن قدر از نعمت اشتغال بی بهره بوده اند که حالا برای کارخانه پتروشیمی زیلایی چندین شهر را که از لحاظ فرهنگی با هم برادر به حساب می آیند در روبه روی هم قرار داده و هر شهری ادعای بیشتر و سهم خواهی خود را دارد.

نکته دیگری که نامیدی بیشتری در لالی و برای مردم آن در پی داشته که فارغ از موضوع اشتغال می باشد وضعیت رسیدگی به زیرساخت ها و امکاناتی است که به عنوان حقوق اولیه مردم در هر منطقه ای نیازمند رسیدگی جدی مسئولان می باشد

از جمله این مشکلات می توان به وضعیت وخیم و بیمار جاده های بین شهری و به خصوص جاده های روستایی و عشایری به ویژه در مناطق گردشگری اشاره کرد که موجب شده صنعت پول ساز گردشگری در شهر توریستی لالی عملا به یک فضای پر از مشکل تبدیل شود به طوری که در ایام تعطیلات نوروزی حجم بالای مسافران در مناطق گردشگری و کیفیت پایین خدمات رسانی و زیرساخت ها گواه این موضوع بود .

تبعیض در توزیع در آمدهای ملی در بین مناطق مختلف کشور امری بدیهی است اما کم کاری مسئولان هم در این راستا گناهی نابخشودنی است چرا که سهم مردم در لالی ، مسجدسلیمان، اندیکا و حتی خوزستان کمتر از تهران ، اصفهان و تبریز نبوده و نیست.

نکته ای تلخ که از قلم افتاد و البته مسئولیت آن هم متوجه مسئولین است مرگ جوانان عزیزی است که با سفر به شهرهای مختلف و بعضا با انجام کارهای طاقت فرسا و نبود ایمنی در محل کار گریبانگیر شهرهای ما شده است .

جوانانی که می توانستند با ماندن در شهر خود و با بهره مندی از نعمت اشتغال اکنون در کنار خانواده های خود روزگار خوشی داشته باشند تنها به علت سوء مدیریت و کم کاری مسئولین این گونه دست از حیات و زندگی کشیده اند .برچسب ها : ,


مدیریت سایت از درج نظرات کذب و یا با سلیقه های شخصی افراد معذور می باشد.
نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :