۱۳۹۷ شنبه ۲۷ بهمن  | 2019 February 16
کد مطلب: 4730   تاریخ انتشار : ۱۳۹۶ يکشنبه ۱۵ بهمن ساعت 02:14 نسخه چاپی
در مصاحبه با رئیس جهاد کشاورزی

افزایش 10 برابری محصولات کشاورزی با اجرای طرح آبیاری زمینهای کشاورزی + تصاویر

لالی نیوز:رئیس جهاد کشاورزی شهرستان لالی به مناسبت سالروز شکوهمند پیروزی انقلاب اسلامی و دهه فجر در مصاحبه ای مفصل و تخصصی آخرین اخبار و تحولات حوزه کشاورزی در لالی را تشریح کرد .

به گزارش لالی نیوز رئیس جهاد کشاورزی لالی در آغاز این مصاحبه به مهمترین دغدغه کشاورزان در لالی یعنی طرح های آبرسانی به زمین های کشاورزی دشت لالی و هارکله اشاره و اظهار داشت : در خصوص آبیاری زمین های دشت لالی مجوزهای لازم از سازمان آب و برق گرفته شده و مطالعات کار هم انجام شده است و قرار است به زودی طرح تامین آب مورد نیاز زمین های کشاورزی از محل رودخانه تراز در قالب سیستم ریلی و متفاوت از سیستم پمپاژ قبلی که بر اثر سیل نابود شد صورت بگیرد .

وی تصریح کرد : در این طرح که تا زمان احداث سد تراز به صورت موقت اجرا خواهد شد به وسیله دبی 280 لیتر بر ثانیه ای رودخانه (کمترین میزان آب رودخانه در سال) 650 هکتار از زمین های کشاورزی دشت لالی آبیاری خواهد شد .

رقیه سلطانی در تکمیل این بحث عنوان کرد : عملیات اجرایی این طرح که شامل احداث ایستگاه پمپاژ ، فیدر برق ، احداث شبکه آبیاری تحت فشار و لوله گذاری ها می شود در صورت عدم وجود معارض مردمی در اجرای طرح و پیگیری های نماینده در عمل کردن سازمان آب و برق به تعهدات خود کمتر از 3 ماه به طول خواهد انجامید اما در حال حاضر این طرح در مرحله مناقصه و تامین اعتبار است .

وی در ادامه در خصوص طرح آبیاری زمین های دشت هارکله عنوان کرد : طرح آبرسانی به زمین های دشت هارکله و دشت لالی با هم انجام شده اما در حال حاضر دشت هارکله با 42 درصد پیشرفت فیزیکی شبکه گذاری ، 614 کیلومتر خط لوله در 850 هکتار از اراضی این منطقه و برطرف شدن مشکلات ایستگاه پمپاژ دارای وضعیت بهتری است و پیش بینی ما این است که حداکثر تا اردیبهشت ماه سال 97 طرح آب رسانی به زمین های دشت هارکله به بهره برداری خواهد رسید .

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان لالی همچنین در همین راستا اعلام کرد : در حال حاضر 80 نفر در اجرای این طرح آبیاری مشغول فعالیت اجرایی هستند و سه شرکت تعاونی تشکیل شده که توسط اهالی این منطقه اداره و فعالیت های کشاورزی این منطقه را مدیریت و هدایت خواهند کرد به طوری که با پایان این طرح در حدود 350 نفر اشتغال مستقیم برای کشاورزان و صنایع مختلف به وجود می آید و البته نکته مهمی که باید عنوان کنیم این است که با توجه به این که این مناطق در زمره اراضی ملی به شمار می روند پس از آغاز بهره برداری از سیستم آبیاری به کشاورزان منطقه واگذار می شوند .

وی تاکید کرد : اعتبار کامل این طرح 8 میلیارد تومان بوده که با الگوی کشت درختان انگور و مرکباتی همچون لیمو به اقتصاد شهرستان کمک خواهد کرد و البته ما انتظار داریم همه مردم چه در حوزه دشت لالی و دشت هارکله در اجرای این طرح ها همکاری کامل داشته باشند تا با عدم ایجاد مانع و معارض در سرعت بیشتر اجرای طرح ها گام بردارند .

رقیه سلطانی در بخش دیگری به کمبود انبار و مرکز خرید در لالی اشاره و تصریح کرد : در حالی که ما سالانه در حدود 16 هزار تن گندم از کشاورزان خریداری می کنیم اما محلی برای انبار کردن آن ها نداریم و توانستیم در سال گذشته مجوز مرکز خرید برای شهرستان لالی را بگیریم اما برای احداث آن نیازمند زمین و اعتبار ساخت هستیم در حالی که سوله های بزرگ باتری سازی لالی که بلااستفاده رها شده می تواند پس از اخذ مجوزهای زیست محیطی و بهداشتی محل مناسبی برای خرید و انبار محصولات کشاورزی در لالی باشد .

وی در ادامه به اجرای طرح کاشت 1000 هکتار از اراضی شهرستان لالی به کشت کلزا اشاره و اعلام کرد : این طرح که با اعتبارات کشوری انجام شده با هدف توسعه کشت دانه های روغنی و افزایش درآمد کشاورزان و همچنین فواید زیست محیطی این محصول به اجرا در آمده است و با توجه به کشت خوبی که کشاورزان ما انجام داده اند لالی به عنوان یکی از قطب های کشت کلزا در خوزستان مطرح خواهد شد .

رئیس جهاد کشاورزی لالی در ادامه به ارائه آمار و ارقام حوزه کشاورزی پرداخته و اعلام کرد : در حال حاضر 24 هزار هکتار اراضی کشاورزی شامل دیم ، کشت آبی و باغات در لالی داریم که به صورت سالانه تولیداتی بالغ بر 40 هزار تن دارند و 25 مرغداری با ظرفیت سالانه 500 هزار قطعه و تولید 40 تن عسل توسط زنبورداران از توانایی های کشاورزان در لالی است و البته با اجرای طرح های کشاورزی قطعا تولیدات کشاورزی لالی حداقل 10 برابر افزایش پیدا می کند و افزایش تولیدات کشاورزی در نهایت موجب افزایش اشتغال خواهد شد .

رقیه سلطانی در ادامه به فعالیت صندوق های زنان روستایی در لالی اشاره کرده و عنوان کرد :در حال حاضر 5 صندوق زنان روستایی در لالی فعالیت می کند که با ارائه تسهیلات در زمینه کشاورزی و دام به این زنان در حوزه اشتغال بانوان کمک کرده است و البته در راستای تقویت این صندوق ها دوره های آموزشی و مسافرت های درون و بیرون از استان نیز جهت توانمندسازی این بانوان برگزار شده است .

 رئیس جهاد کشاورزی لالی در انتها ضمن تقدیر از زحمات تمامی همکاران شاغل در اداره جهاد کشاورزی ، کشاورزان و دامداران شهرستان و مسئولین مختلف ، از همه مردم و مسئولان همکاری جهت تسریع در اجرای طرح های بزرگ آبرسانی به زمین های کشاورزی در شهرستان لالی را با پیگیری های مسئولان و همکاری مردم را خواستار شد . 

 

عملکرد ها به روایت تصاویر

 


 برچسب ها : ,


خسروی ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
جا دارد از خانم سلطانی بابت پیگیری طرح آبرسانی به دشت هارکله تشکر ویژه بکنم . بدون شک با تلاش و پیگیری این بانوی بزرگوار که در گرما و سرما مجوزهای لازم برای این طرح را گرفتند ، بر هیچ کسی پوشیده نیست . خدا قوت بانوی تلاشگر . خدا اجرت بده . دعای مردم منطقه هارکله پشت و پناه خودت و خانواده ات.
نظر شما :
مدیریت سایت از درج نظرات کذب و یا با سلیقه های شخصی افراد معذور می باشد.
نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :