۱۳۹۷ دوشنبه ۲۵ تير  | 2018 July 16
کد مطلب: 4570   تاریخ انتشار : ۱۳۹۶ دوشنبه ۱۶ مرداد ساعت 21:54 نسخه چاپی
هوشنگ نوبخت

دل نوشته ای به بهانه روز خبرنگار

لالی نیوز:

همه قبول داریم که در یک برهه ی خاص تاریخی هستیم . در دوران گذر ، دوران فرا رسانه که هر لحظه از آن را که رد کنیم ، چندین صفحه از تاریخ آینده را ورق زده ایم .
روزگاری نه چندان دور هرشخص و گروهی که صاحب نشریه و یا رسانه ای بودند آنچنان دارای قدرت و نفوذ می شدند که برای همه قابل لمس بوداما ورود به همان دنیای گذر ویا دیجیتال ، تمام آئین ها ، قوانین و سختی های نوستالوژیک ودوست داشتنی دنیای رسانه را به پستوی اذهان و آرشیوها فرستاد .
جرقه های رعد وبرقی ه نرم افزارها آمدند و جنگل انبوه سخت افزاری را به آتش کشیدند .
سایت ها وخبرگزاریها آمدند و ومطبوعات ونشریات کاغذی را به حاشیه راندند و تلگرام و کانال ها ی مجازی ورود کردندو بازار داغ خبرگزاریها را کساد نمودند واین سرعت ه دنیای آنلاین همچنان به پیش میرود وما متحیر ازفراموشی ه  آئین قشنگ رسانه های سنتی وپاک ، هاج و واج مانده و معلق شده ایم در هیاهوی پر از تشویش،و دروغ و تهمت و سرعت و خوب وبد  فضایی که امان نمی دهد حتا به عقب بنگریم .
آری ، باید پذیرفت که به تعداد کسانیکه گوشی موبایل اندروید دارند، رسانه و خبرنگار تولید شده است و چنان ترافیکی بوجود آمده که ما پیکان سواران هفته نامه ای و نشریه ای ، نمی دانیم از کدام مسیر خودمان را به سرمنزل مقصود برسانیم .
هر کس توی اتاق خانه اش دراز کشیده، کانالی ساخته وهزاران نفر را عضونموده، لوگو و بساطی راه انداخته و خود را مدعی العموم معرفی میکند .
به اتاق پذیرایی می آدد وچند سوال طرح کرده وبا تلگرام برای فلان مسئول میفرستد وپس از دقایقی ، مصاحبه اش را به اشتراک می گذارد .
از حسنات دنیای دیجیتال است دیگر ، نه صفحه آرایی، نه دفتر و دستکی، نه مجوزی ، نه خبرنگاری ونه مراجعه به چاپخانه ای .
وما جامعه ی واقعی ، راستین وحرفه ای عرصه ی خبرورسانه در پی پول کاغذ و چاپ و پهنای باند و خط اینترنت و دوربین عکاسی  و هزینه های جانبی و ....

بله دوستان خوبم  ، بپذیریم که هشتاد درصد مردم بالغ دنیا خبرنگاری می کنند در حالیکه این کاره نیستند و این ترافیک سنگین و افسار گسیخته تا مدت ها در اتوبان رسانه ها موجوداست وما موظف و مکلف هستیم به اینکه راه مان را برای خودمان و رسانه هایمان هموارتر و متمایزتر کرده بلکه بیشتروبهتر دیده شویم .
باید حوصله کنیم وبگذاریم آنانکه کله هایشان داغ و توپ هایشان پر است گاز بدهند و بروند و خوب میدانیم که گاز دادن هم خطرناک است و هم حادثه ساز .
روز خبرنگار است و جاده ی رسانه و تبلیغات و خبر  ترافیک سنگین و پیچیده  ومن ترجیح میدم راهنما بزنم و زیر درخت بلوط کنار جاده کمی اتراق کنم . بساط چایی ام را پهن کنم و خودکارم را در بیاورم و شروع کنم به نوشتن .
روی بالشتکم لم بدهم واز سفره ی مردم و غم نان بنویسم و سوختن جنگل های بلوط و خشک شدن چشمه ی آبادی پدربزرگ و ترک تحصیل دختر همسایه .
دراز می کشم و به ترافیک سنگین رسانه های واتساپ و تلگرام و غیره می نگرم ولبخند میزنم .
خوشحالم که زیر درخت بلوط نشسته ام و حرمت خودکارم به جاست وشاید سنتی ترین و البته قویترین و مخلص ترین رسانه ی زمین باشم ... خدا را چه دیده ای ؟

برای عضویت در کانال تلگرامی لالی نیوز روی تصویر زیر کلیک کنیدبرچسب ها : ,


مدیریت سایت از درج نظرات کذب و یا با سلیقه های شخصی افراد معذور می باشد.
نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :