۱۳۹۷ دوشنبه ۲۵ تير  | 2018 July 16
کد مطلب: 4565   تاریخ انتشار : ۱۳۹۶ شنبه ۱۴ مرداد ساعت 21:54 نسخه چاپی
در پنجمین سال فعالیت

نقدی به تنها رسانه رسمی لالی/اهمیت رسانه های محلی و توصیه هایی به لالی نیوز

لالی نیوز:آن گونه که نقد را ابزاری در راستای پیشرفت و توسعه همه جانبه می دانیم و در راه حاکم کردن فرهنگ نقد مناسب تمام تلاشمان را می کنیم توصیه های یکی از شهروندان را به تنها رسانه رسمی و سراسری شهرستان لالی را منتشر و به آن پاسخی کوتاه خواهیم داد .

به گزارش لالی نیوز آن گونه که نقد را ابزاری در راستای پیشرفت و توسعه همه جانبه می دانیم و در راه حاکم کردن فرهنگ نقد مناسب تمام تلاشمان را می کنیم توصیه های یکی از شهروندان را به تنها رسانه رسمی و سراسری شهرستان لالی را منتشر و به آن پاسخی کوتاه خواهیم داد .

در جهان امروز وسایل ارتباط جمعی نقش غیرقابل انکاری در زندگی انسان ها بازی می کنند، و رسانه الخصوص رسانه های خبری - تحلیلی به عنوان یکی از مهمترین این عناصر نقش پررنگ تری دارند. که این مسئله در جوامع کوچک تر به علت عدم پوشش خیلی از مسائل به دلایل مختلف، نقشی دوچندان دارد.

این که رسالت  هر رسانه در قلمروی زمانی و مکانی خویش چگونه تعریف شود مساله ما نیست اما انتظار داریم در همان چارچوب مورد پذیرش خودش قلم بزند. نباید فراموش کنیم که هویت فرهنگی هر منطقه از انعکاس در رسانه های محلی آن دیده می شود، رسانه های محلی می بایست فارغ از کپی کردن اخبار سراسری به پیرامون خود حساس بوده و بتوانند به توسعه دموکراسی وحدت اجتماعی و نشاط فرهنگی قدم بردارند.

رسانه محلی  محوریتش محلی گرایی است، در کنار توجه به ارزش ها و ظرفیت های بومی که نهایتا منجر به توسعه درون زا  و رضایتمندی مردم خواهد شد.

رسانه ای که در شکل گیری رفتارهای اجتماعی و ارتقای فرهنگ عمومی تاثیرگذار نیست اتلاف هزینه است. رسانه در کنار نگاه نقادانه خود صداقت دارد و در هیچ زمان تعصب و جانبداری را پرده ای بر حقایق نمی گذارد. مطبوعات محلی باید از تکرار اخباری که در روزنامه های سراسری منتشر می شود خود داری کنند، چرا که اهمیت نه در تشابه بلکه درتمایز است و بدانیم موفقیت مطبوعات محلی بر اساس اقتضائات استان و یا شهر آنها تعریف می شود.

ضعف در تولید محتوا تا پایین بودن سرانه مطالعه جامعه و همچنین نپرداختن رسانه های محلی به مشکلات منطقه از دلایل عدم استقبال مردم از رسانه های محلی گزارش شده است.

اما هر رسانه در هر قلمروی جغرافیایی نمی تواند مشکلات و محدودیت ها را  دلیل کافی برای بی رمق بودن کارش بهانه کند. انتظار است پایگاه خبری تحلیلی لالی نیوز به موضوعات روز من جمله آینده شهرداری لالی، برنامه های شورای جدید، عملکردهای ادارات اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی بپردازد. و فعالیت های مراکز فرهنگی(مساجد، بسیج، کانون ها و سازمان های نظیر ارشاد،تبلیغات و میراث فرهنگی) را رصد کرده و پوشش دهد، که در لوای این پوشش نقد وارزیابی هم خود بخود ایجاد می شود. به هر حال این ادارات بیکار ننشسته اند و البته عدم اطلاع رسانی برنامه ها ضعف خود این نهادها و روابط عمومی اش است.

مگر میشود اداره بازرگانی بی خبر باشد، اداره کار بی مسئولیت شود یا از کلانتری و دادگستری ها اخباری منتشر نشود!!! حداقل می توان آخرین قیمت های کالا و اجناس را برای عموم مردم منتشر کند.

واز مهمترین بحث ها شورای شهر آینده است که چه می خواهد بکند، معیارهای انتخاب شهردار به کجا رسیده است؟ سیر انتخاب شهردار چگونه است؟ ارزیابی شهردار کنونی چه بوده است؟ رسانه باید پای دردل مسئولین و مردم همزمان بنشید و ثابت کند وظیفه اش نه یقه گیری بلکه توسعه و شفافیت در امور و وحدت در جامعه است. قطعا مسئولین دلسوز فراوانی در لالی وجود دارد.

اگر مسئولی در تعامل با رسانه عناد داشت یا ضعف در عملکردش باعث دوری از رسانه شده، باز دست رسانه محلی باز است که برای نقد حوزه دلخواه سراغ متخصصین آن حوزه برود. رسانه محلی جای به به و چه چه زدن های بی مورد نیست آنهم در شهری مثل لالی که غیر از خود ما کسی راضی به زندگی در آن نمی شود.

از لالی نیوز انتظار است مطالبه گری را بین شهروندان نهادینه کند و فقط به دریافت یادداشت آنهم از برخی تحصیل کردگان اکتفا نکند، ما فقط انتظار داریم تنها رسانه شهر مسئولین را به قلم بکشد.

رسانه باید بتواند ناکارمدی سیستم را به تحرک وا دارد و دردی از مشکلات مردم را حل نماید. و برای خود حساب و کتاب قرار دهد که در طول روز هفته ماه و غیره چه مسائلی را حل نموده است. در پایان"فراموش نکنیم که آنچه موجب می شود مخاطب، یک رسانه را به خاطر بیاورد و نسبت به مطالعه ی آن از خود اشتیاق نشان دهد، شباهت آن با سایر روزنامه ها نیست بلکه تمایز آن با سایرین است. ضمن آنکه ما مجاز نیستیم که از بیم متهم شدن به سانسور هر خبری را پوشش دهیم."

صادق بهاری بابادی

پاسخ :

ضمن تقدیر از نگاه ها و پی گیری های همه شهروندان و اهالی مطالعه در خصوص اخبار و مسائل شهرستان و پذیرفتن همه نقدها باید عنوان کنیم که در طول پنج سال فعالیت این پایگاه خبری سعی و تلاش مجموعه تحریریه این رسانه بازتاب واقعي و بدون کم و کاست اخبار ، کمک به ارتقای فرهنگ عمومی ، رعایت امانت‌داري در نشر اخبار ، رعایت انصاف در ارائه تحلیل ها نسبت به همه جریان های سیاسی ، دوری از افراط و تفريط ، تلاش در جهت ايجاد روحيه اميدواري در جامعه و ايجاد اعتماد بين رسانه و مخاطب بوده که قطعا با وجود محدویت ها و مشکلاتی که در راه اصحاب رسانه وجود داشته بی شک نقص هایی هم در کار بوده است .

آنچه که مهم تر از هر اصلی در فعالیت این رسانه مورد نظر بوده است برقراری تعادل در بین اقشار مختلف مردم ، مسئولین و ... در بیان مسائل مربوط به آن ها بوده به طوری که علاوه بر اطلاع رسانی از مهمترین فعالیت های مسئولان همواره از انتشار مشکلات شهرستان باز نمانده ایم .

شاید مشکل و یا مساله مهمی در شهرستان لالی نمانده که این رسانه به آن ها نپرداخته است به طوری که محتوا و آرشیو این پایگاه خبری همواره مرجع جامعی برای هر گونه اطلاعات (اعم از اخبار و تصاویر)در خصوص شهرستان لالی بوده است.

هر چند تخریب و سیاه نمایی در پوشش مسائل و اخبار ، اشتباهی بزرگ و بعضا به دلیل مسائل حقوقی دردسر آور است اما نکته مهمی که در برخی از مدیران و مسئولان مشاهده شده عدم سعه صدر و نداشتن ظرفیت نقد بوده که البته باید گفت چنین تفکری در هر جایی تنها باعث محروم ماندن از پیشنهاد ها و افکار و خلاقیت های دیگران است .

در پایان امیدواریم در این مسیر پر فراز و نشیب با توکل بر خداوند منان همواره قلم هایمان برای سازندگی و بهتر شدن اوضاع زده شود که لازمه همه این مطالب و نوشته ها پیگیر بودن مسئولان و مطالبه گری مردم است که امیدواریم مسئولان انتقادپذیرتر و مردم مطالبه گرتر از پیش مسائل را دنبال کنند .

احمد خراسانی

مدیرمسئول و سردبیر پایگاه خبری لالی نیوز

برای عضویت در کانال تلگرامی لالی نیوز روی تصویر زیر کلیک کنیدبرچسب ها : ,


البرز نوبخت ۱۳۹۶/۵/۱۵
سلام . نقد برادر بهاری نقد کاملن درست ، بجا و البته مودبانه ایست در مقابل در صداقت کاری مدیر لالی نیوز نیز شکی نیست ، ولی متعسفانه خبر نگاران به مرور زمان تیغ برنده شان کند شده ( به همان دلایلی که آقای خراسانی فرمودند) و بعد از مدتی از جبهه ی مردمی فاصله گرفته و با نزدیک تر شدن به موضع قدرت ( ادارات و نهادهای دولتی) یکی به نعل میزنند و یکی به میخ ، که تجربه ثابت کرده اگر این گرایش را بسمت ادارات و نهادهای دولتی پیدا نکنند ، متعسفانه در کشور دمکراتیک ما در گذر زمان منجر به تعطیلی رسانه ی فوق شده و از این بابت گله ای بر مسئولین رسانه های عمومی نیست، لذا بر خبرنگاران عزیر هرجی نیست که از اخبار بومی و منتقدانه ی خود فاصله گرفته و اخبار بی حاشیه ی کشوری را از سایتهای مختلف ( کپی/ پیست) کنند. متعسفانه
شهروند لالی ۱۳۹۶/۵/۱۷
باید از مسئولین شهری پرسید چرا در رسانه حضور ندارند و فعالیت هاشون رو به روز انعکاس نمیدن
محمدی ۱۳۹۶/۵/۱۷
احسنت بر شما آقایان بهاری خراسانی و البته آقای نوبخت
Hosin ۱۳۹۶/۵/۲۰
از نقد نبايد ازرده شد من حضور فعال درفضاي مجازي دارم وقتي ميخوانم دريك رسانه خبري به نقل از لالي انلاين يا لالينيوز افتخارميكنم كه رسانه شهرم اخباري كه مربوط به شهرهاي ديگراستان است رامنعكس وديگر پايگاه مينويسند به نقل از لالنيوزيا لالي انلاين خسته نباشيد همشهريان خوب در رسانه لالينيوز
نظر شما :
مدیریت سایت از درج نظرات کذب و یا با سلیقه های شخصی افراد معذور می باشد.
نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :