۱۳۹۹ دوشنبه ۱۸ اسفند  | 2021 March 8
کد مطلب: 4863   تاریخ انتشار : ۱۳۹۹ شنبه ۸ شهريور ساعت 22:58 نسخه چاپی
احمد خراسانی

(چندشغله های) سخت جان

لالی نیوز:چند شغله ها منحصر به مراتب بالای حکومت ها نیستند بلکه در اقصا نقاط کشور افراد زیادی رامی توان یافت ؛ برای نمونه می شود در شهر کوچکی مانند لالی هم افرادی را مثال زد که با گرفتن عناوین متعدد ؛ ضمن حفظ نفوذ خود در امور مختلف شهر و بعضا منزوی کردن افراد کارآمد ، فرصت را از جوانان بیکار در عرصه های مختلف گرفته اند .

وضع امروز جامعه ایران را اگر از همه زوایای مختلف بررسی کنیم حرف های فراوانی برای گفتن وجود خواهد داشت که متخصصان حوزه های مختلف کم و بیش به آن پرداخته اند اما زاویه ای که در ذهن من نقش بسته و آن را تاثیر گزار در بسیاری از نابه سامانی های امروزی ایران می دانم برخوردهای شعاری و احساسی با تمامی امور در مملکتی است که ادعای هزاران ساله فرهنگ و تمدن دارد .

در محفلی یکی از دوستان ادیب جمله ای عنوان می کرد که ای کاش در ایران ما علاوه بر شور و هیجانی که در اشعاری مانند اشعار حافظ وجود داشت کمی هم از عقلانیت و خردورزی و مصلحت بینی اشعار سعدی بود . فارغ از درستی و نادرستی این سخن آن چه در جامعه امروزی ما موجب شده در بسیاری از امور نه تنها حقوق مردم تضییع شود بلکه دچار فراموشی هم شود برخوردهای احساسی و همراه با شور مردم و دولت هاست .

نمونه کوچکی از این اتفاقات در فضای مجازی به صورت واضحی آشکار است که تنها چیزی که مشتری زیادی در این کشور ندارد علم و آگاهی و دفاع از حقوقی است که ضایع شده است .

شعار زدگی و سخنرانی یکی از ویژگی های بارز برنامه ها و طرح های مختلف سالیان اخیر در کشور بوده به طوری که این شعار زدگی از قاعده تا راس در ایجاد و اشاعه فرهنگ صحیحی از زندگی شایسته ایرانی و اسلامی دچار نوعی شکست شده و تنها با همین شعارها خود را زنده نگه داشته است .

تفکرات تند ؛ و ناتوانی در ایجاد یک فضای سالم فکری در میان مردم و گروه ها و مهمتر از آن نفوذ جریان های تند در امور مختلف در کنار منزوی کردن خردمندان و عدم استفاده و بهره مندی از اندیشه های آن ها موجب شده تا همین گروه هایی که با افکار مختلف و احزاب و جریان های مختلف زمام امور را در دست می گیرند با افراط و تفریط خود که موفقیت شان تنها در شعارهایشان است و نه در عمل و خدمت به مردم و کشور موجب اتلاف ثروت های ملی و عقب راندن کشور از مسیر پیشرفت می شوند .

وضع فعلی مملکت را همه می دانند و حتی درک ملتی که در دل مشکلات اقتصادی و تورم و گرانی زندگی می کنند به مراتب فراتر از مسئولینی است که برای مایحتاج خود هم ، مسئول خرید دارند اما آن چه این مردم را به ستوه در آورده تحریم های آمریکا و غرب نیست بلکه حضور افرادی است که به نام خدمت به مملکت بر مناصب حکومتی تکیه زده و کمتر از هر موضوع دیگری به فکر مردم هستند .

باید گفت از مسئولینی که به جای یادآوری گورخواب ها و کوله بران ، کارتن خواب ها و بچه های کار ، تعطیلی کارخانه ها و مهار گرانی ، حقوقهای عقب افتاده کارگران و کارمندان و همه مشکلات کشور ، در فکر خانه های خارج از کشور و املاک داخل کشور وزندگی های آقازاده ها و ... هستند و یا حتی داعیه دارانی که به نظرشان مردم کشورهای همسایه از مردم ایران مهمتر هستند آبی گرم نمی شود .

پرونده سازی ، برچسب زنی ، اتهام زدن و دورکردن همه چهره های نخبه مملکت از اداره کشور توسط افرادی که همواره کاسه های داغ تر از آش بوده اند و هیچ خاصیتی هم نداشته و ندارند موجب خالی ماندن عرصه های خدمت به مردم از وجود افراد باکفایت و به تبع آن ظهور افرادی بی خاصیت و صرفا دارای نفوذ به نام (( چند شغله ها )) در سیستم کشور شده است .

به راستی در کشوری که جوانان آن از وضعیت شدید بیکاری در رنج و ناامیدی به سر می برند چرا باید یک نفر دارای عناوین و مشاغل متعددی باشد که حتی وقت رسیدگی به آن ها را هم نداشته باشد در صورتی که اگر هر مسئولیت در اختیار یک نفر می بود علاوه بر افزایش کیفیت کار به وضعیت نیروی کار و اشتغال هم سامان داده می شد.

چند شغله ها منحصر به مراتب بالای حکومت ها نیستند بلکه در اقصا نقاط کشور افراد زیادی را می توان یافت ؛ برای نمونه می شود در شهر کوچکی مانند لالی هم افرادی را مثال زد که با گرفتن عناوین متعدد ؛ ضمن حفظ نفوذ خود در امور مختلف شهر و بعضا منزوی کردن افراد کارآمد ، فرصت را از جوانان بیکار در عرصه های مختلف گرفته اند .

افرادی که نه تنها فعالیت های چند ده ساله شان نتیجه ای نداشته بلکه عملکرد شعارزده آن ها نتیجه های نامناسبی از جمله وضعیت فعلی فرهنگ در شهر و نگاه بی رمق مردم به مقولات فرهنگی را منجر شده است .

هنر انقلابی گری یعنی پروراندن جوانان نخبه و با انگیزه برای به دست گرفتن امور مختلف کشور و مقابله با دشمنان انقلاب در جبهه های مختلف فرهنگی و اقتصادی و فعال کردن همه ظرفیت ها در این عرصه است اما عده ای در جریان های مختلف سیاسی با تصرف مناصب و عناوین متعدد شغلی (ابوالمشاغل ها) نه تنها نگاه مردم را به انقلاب شکوهمند اسلامی خدشه دار کرده اند بلکه کوچکترین حرکت مفید و مناسبی در راستای تقویت بنیه های انقلاب اسلامی هم بر نمیدارند و می توان در لفافه هم عنوان کرد که فعالیت این جریان چندشغله های قدرت دوست منفعت طلب در مواردی نتیجه معکوس داشته و نه تنها خدمتی به نظام را سبب نشده بلکه بهانه های زیادی هم به دست معاندین انقلاب داده است .

با وجود وضعیت فعلی اقتصادی و با نگاهی به فرامین مقام معظم رهبری که فرموده همه باید در این حوزه تلاش و کوشش کنند تا مملکت ما در مقابل دشمنان پیروز باشد از این جریان چند شغله و به تعبیری از ابوالمشاغل ها انتظار می رود با دراختیاردادن مناصب اضافی خود به نسل جوان و انقلابی کشور آن ها را در نبردهایی که دشمنان در حال تحمیل به ملت ما هستند وارد کرده تا ضمن نجات یک جوان از بیکاری که نجات یک جامعه هم هست از ظرفیت های این سرمایه های بزرگ در سامان دادن به اوضاع کشور استفاده کنند .

به امید روزی که هر کسی تنها یک عنوان و شغل داشته باشد تا این گونه جوانان کشور بیکار نمانند ...

 

احمد خراسانی

 

مدیریت سایت از درج نظرات کذب و یا با سلیقه های شخصی افراد معذور می باشد.
نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :