۱۳۹۷ يکشنبه ۳ تير  | 2018 June 24
کد مطلب: 4254   تاریخ انتشار : ۱۳۹۵ يکشنبه ۲۸ آذر ساعت 17:09 نسخه چاپی
امیرمسعودحاجیپور

نفرین میکروسکوپی شیطان (ایدز)

لالی نیوز:خوشبختانه در کشور ما آمار مبتلایان به این بیماری در حد بالایی نیست اما شیب ابتلا به ایدز در سالیان اخیر صعودی بوده است.درگذشته بیشتر آمار بیماران را معتادان تزریقی تشکیل می دادند .

متاسفانه هنوز با توجه به تبلیغات گسترده ولطلاع رسانی متعدد رسانه ها در آگاهی رساندن به افراد جوامع مختلف در باره بیماری ایدز،هنوز نکات بسیاری درباره ی این بیماری نهفته مانده است. هنوز خیلی فکر می کنند ایدز درمان دارد یا با واکسن مثل هپاتیت می توان از ابتلا به آن جلو گیری کرد.هنوز بسیاری بر این باورند که با انجام صرفا یک بار رفتار پر خطر امکان ابتلا وجود ندارد. باورهای غلط اجتماعی درباره مبتلایان به این بیماری به مشکلات مبارزه با آن افزوده گردیده است.

آیا تا کنون پرسیده اید اینکه یک مبتلا به ایدز تا چه حد می تواند برای جامعه خطرناک باشد؟

برای پاسخ به این سوال دانستن چند نکته ضروریست.

ایدز یک بیماری عفونی است که توسط ویروس (HIV) منتقل می شود . به شخصی که این ویروس را در بدن دارد (HIV) مثبت گفته می شود. بنابراین شخص مبتلا به ویروس لزوما مبتلا به ایدز محسوب نمی گردد.این بدان معناست که به علت دوره نهفتگی طولانی این بیماری(تقریبا 10سال) شخص مبتلا به این بیماری مثل یک انسان سالم و بدون هیچ علامت خاصی زندگی میکند.لذا مبتلا به ایدز به کسی گفته می شود که نشانه های بیماری را نشان دهد و در واقع از مرحله نهفتگی عبور نماید. این ویروس به سیستم ایمنی افراد حمله می کند و شخص بر اثر مجموعه ای از بیماریها می میرد.

خوشبختانه در کشور ما آمار مبتلایان به این بیماری در حد بالایی نیست اما شیب ابتلا به ایدز در سالیان اخیر صعودی بوده است.درگذشته بیشتر آمار بیماران را معتادان تزریقی تشکیل می دادند .این در حالیست که در سالهای اخیر این آمار به سایر اقشار نیز بسط پیدا نموده است.از طرفی افزایش تعداد مبتلایان نوجوان وجوان و در کل پایین آمدن سن ابتلا می تواند زنگ خطری قابل تامل باشد.

در کنترل این بیماری آموزش های فردی و اجتماعی نقش بسیار بالای دارد و اطلاع رسانی از ارتباط افزایش میزان ابتلا با رفتارهای پر خطر اجتماعی مانند اعتیاد به مواد مخدر،استفاده از مشروبات الکلی(به عنوان عاملی که عملکرد مغز را به هنگام تصمیم گیری درست مختل می کند)و ارتباط جنسی محافظت نشده و خارج از چارچوب خانواده و ناهنجاری و انحراف رفتارهای جنسی،نقش بسزایی در آگاهی اقشار جامعه بویژه نوجوانان و جوانان خواهد داشت.

از طرفی باید بدانیم شخص مبتلا به ویروس را نمی توان جز از راه انجام آزمایش تشخیص داد و پزشکان اغلب به مبتلایان به سبب مشترک بودن علایم این بیماری با بسیاری بیماری ها مشکوک نمی شوند و همین سبب می شود که فرد مبتلا بصورت پنهان در جامعه زندگی کند ودر حالیکه خود او هم اطلاعی ندارد می تواند ویروس را در جامعه و بین اقشار مختلف منتقل کند.در دوره ای از ابتلا حتی ممکن است که ویروس در ازمایش نیز تشخیص داده نشود بنابراین به کسانی که رفتار پرخطر داشته و مشکوک به (HIV)است پیشنهاد می شود که ازمایش را چند ماه بعد دوباره تکرار کند.

چند نکته:

باید بدانیم که شخص مبتلا به ایدز سیستم ایمنی بسیار ضعیفی دارد و ممکن است حتی با یک سرما خوردگی ساده جان خود را از دست بدهد پس او باید از ما به عنوان یک انسان سالم بترسد نه ما.

باید بدانیم که این افراد مانند هر انسان دیگری از حقوق شهروندی و اجتماعی برابری برخوردارند و ما موظفیم به این حقوق احترام بگزاریم.

دیدگاه بد وطرد کردن این افراد می تواند به اشاعه بیماری کمک کند بدلیل اینکه فرد مبتلا به خاطر رفتار اشتباه اجتماع نسبت به خود بیماری خود را پنهان میکند و این به گردش ویروس در جامعه کمک می کند.

پس در کنار کنترل رفتار خود در برخورد با این بیماران محتاط باشیم.

درباره علایم و راههای مبارزه  و پرسش و پاسخ درباره این بیماری می توانید به وبلاگ نگارنده به آدرس www.dashte-laleh.blogfa.com مراجعه نمایید.با کمال میل آماده پاسخگویی و همچنین پیشنهادات و نظرات شما عزیزان هستم.

 

 

آدرس اینستاگرام:amir_hajipour68

 

دکتر امیر مسعود حاجی پور

 برچسب ها : ,


لالی ۱۳۹۵/۹/۲۹
سلام احمدجان.به نظر من وقتی کسی اسمش توی مجازی پخش بشه برا کاندید شورای شهر دیگه نباید زیاد اسمش توی سایت معتبر شما دیده بشه چون فردا بهت انگ و برچسب می زنن
نظر شما :
مدیریت سایت از درج نظرات کذب و یا با سلیقه های شخصی افراد معذور می باشد.
نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :