۱۳۹۷ جمعه ۲۷ مهر  | 2018 October 19
کد مطلب: 4543   تاریخ انتشار : ۱۳۹۶ پنج شنبه ۱۵ تير ساعت 02:08 نسخه چاپی
استاندار خوزستان

نبایدحتی یک کودک درخوزستان بخاطرفقر از تحصیل باز بماند/باید ادامه تحصیل کودکان را پیگیری کنیم

لالی نیوز:استاندار خوزستان با بیان اینکه نباید هیچ کودکی به دلیل فقر از تحصیل باز بماند، گفت: باید همت کنیم تا حتی یک کودک بازمانده از تحصیل نیز در استان وجود نداشته باشد و ادامه تحصیل کودکان بازگشت‌به‌تحصیل را نیز پیگیری کنیم،

به گزارش لالی نیوز کتر غلام‌رضا شریعتی در جلسه رونمایی از سایت و آغاز پروژه شناسایی و جذب کودکان بازمانده از تحصیل استان که  در سالن جلسات استانداری برگزار شد، اظهار کرد: هدفگذاری ما این بود که هیچ کودکی به دلیل فقر نباید از تحصیل باز بماند و این جمله را شعار خود قرار دادیم. نهادهای بهزیستی،‌خیریه و سازمان‌های مردم‌نهاد نیز به جدیت در این حوزه فعالیت کردند.

وی افزود: با وجود تلاش‌های چشمگیری که در این زمینه انجام می‌شود، هنوز چنین دانش‌آموزانی وجود دارند. بر اساس آماری که یونسکو ارائه می‌دهد، ۱۲۴ میلیون کودک بازمانده از تحصیل در دنیا وجود دارد که ۳۰ میلیون این کودکان مربوط به صحرای آفریقا و ۱۰ میلیون مربوط به جنوب غرب آسیا هستند.
استاندار خوزستان ادامه داد: ۳۶ درصد از کودکان بازمانده از تحصیل، مربوط به کشورهای درگیر جنگ هستند و در واقع تقریبا ۵۹ میلیون کودک و حدود ۶۵ میلیون نوجوان، خارج از سیستم آموزشی قرار دارند. تخمین زده می‌شود که ۲۵۰ میلیون کودک در جهان، توانایی خواندن، نوشتن و انجام چهار عمل اصلی ریاضیات را ندارند.
شریعتی گفت: کودکان آسیب‌دیده که در معرض آسیب‌های اجتماعی قرار دارند به سمتی هدایت می‌شوند که از سیستم آموزشی خارج شوند. معمولاً این کودکان در فقیرترین خانواده‌ها هستند و کار کودک را تجربه می‌کنند؛ باید عدالت آموزشی باید ایجاد شود و تلاش کنیم تا فرصت استفاده از سیستم آموزشی را فارغ از شرایط اقتصادی برای این کودکان فراهم کنیم.
وی در خصوص علت بازماندن از تحصیل کودکان تصریح کرد: دلیل این امر می‌تواند طیف گسترده‌ای از مسائل مانند فقر، کار کودک، مهاجرت، مشکلات جغرافیایی، عوامل فرهنگی، دوری از مدرسه، جنسیت و … باشد. آگاهی از علت بازماندن از تحصیل دانش‌آموزان می‌تواند در رفتار و حمایتی که از آن‌ها می‌شود، تأثیر داشته باشد؛ البته حمایت باید هدفمند باشد و بررسی‌های لازم برای شناسایی عوامل انجام شود تا زمانی‌که آموزش و پرورش، بهزیستی و سازمان‌های مردم‌نهاد قصد حمایت دارند، کار خود را هدفمند انجام دهند.
استاندار خوزستان افزود: استانداری به استناد آیین‌نامه‌ای که برای ساماندهی کودکان خیابانی وجود دارد، تلاش می‌کند تا با یک حرکت همه‌جانبه و گسترده، در عین حال عالمانه و کارشناسانه در مسیر حمایت از این کودکان گام بردارد. کارهایی تا به امروز انجام شده، اما به نظر می‌آید هدف این نبوده که هیچ کودکی به دلیل فقر از تحصیل باز نماند.
شریعتی با اشاره به وجود حدود ۱۱ هزار کودک بازمانده از تحصیل در خوزستان، گفت: آموزش و پرورش معتقد است که این آمار درست نیست. باید همت کنیم تا حتی یک کودک بازمانده از تحصیل نیز در استان وجود نداشته باشد. آمار واقعی کمتر است، اما باز هم این تعداد کودک بازمانده از تحصیل قابل توجه است. از دو سازمان مربوطه یعنی آموزش و پرورش، بهزیستی و همچنین سازمان‌های خیریه، مردم‌نهاد و سازمان‌هایی که با ما همکاری دارند، انتظار می‌رود تا همت ویژه‌ای برای این مسأله داشته باشند.
وی تصریح کرد: از بخش‌های اجتماعی و رسانه‌ها انتظار حمایت مؤثر و مدت‌دار از طرح را داریم. انتظار می‌رود که با یک کار همه‌جانبه بتوانیم ساماندهی کودکان بازمانده از تحصیل را با موفقیت به اتمام برسانیم. امیدوارم در مهرماه، کسانی که تاکنون شناسایی شده‌اند، در مدرسه ثبت‌نام شوند تا بتوانیم همانطور که گفته شد، ۱۳ آبان جشن بازگشت به تحصیل آن‌ها را برگزار کنیم.
استاندار خوزستان ادامه داد: باید ادامه تحصیل این کودکان را پیگیری کنیم، چراکه هر لحظه ممکن است در طول زمان تحصیل، با کمترین تنش، این کودکان مجدداً به حالت اول برگردند. باید با مداومت و پیگیری با تمام توان، این کودکان را به چرخه آموزش و پرورش استان بازگردانیم. امیدوارم خوزستان اولین استانی شود که در این امر موفقیت‌های بزرگی کسب می‌کند و شعار “هیچ کودکی نباید به‌خاطر فقر از تحصیل باز بماند” را به مرحله اجرا در بیاورد.
برچسب ها : ,


مدیریت سایت از درج نظرات کذب و یا با سلیقه های شخصی افراد معذور می باشد.
نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :