۱۳۹۷ يکشنبه ۳ تير  | 2018 June 24
کد مطلب: 4023   تاریخ انتشار : ۱۳۹۵ يکشنبه ۷ شهريور ساعت 02:20 نسخه چاپی
به پاس ۴ دهه فعالیت هنری

از «غلام شاه قنبری» خنیاگر حماسه‌های زاگرس و دشت لاله تجلیل شد

لالی نیوز: این چهره فاخر شهرستان لالی،پیشکسوت و خواننده قدیمی موسیقی مقامی کشور با بیش از 40 سال فعالیت در عرصه ی موسیقی ، آهنگ های مشهور "علیداد"، "صیدال" وعبدممدللری" را به عرصه موسیقی کشور تقدیم کرده است.

به گزارش لالی نیوز در این برنامه که به همت فرهنگسرای ارسباران تهران و به پاس 4 دهه فعالیت هنری غلامشاه قنبری برگزار شد از این هنرمند بختیاری تجلیل شد.پخش کلیپ از فعالیت های هنری و آواز خوانی «استاد غلام شاه قنبری» بخش دیگری از این برنامه است.

گفتنی است غلام شاه قنبری در شهرستان لالی به دنیا آمده و در حال حاضر در شوشتر زندگی می کند. از سال 1335 فعالیت های هنری خودرا آغاز و در سال 1348 به دعوت مرحوم ابوالقاسم انجوی شیرازی به تهران آمد. و ی مجموعه ای بی نظیر از آوازهای حماسی بختیاری را اجرا و به آرشیو رادیو تقدیم کرد . سال 1351 به دلیل خواندن یک آهنگ حماسی به نام "سردار" از سوی عوامل رژیم پهلوی دستگیر و چند ماهی به زندان افتاد. پس از انقلاب ضبط نغمه ها و انتشار آنها را به طور خصوصی انجام داد و در سال 1370 تنها اثر رسمی وی به نام "دشت لاله" به بازار آمد.

غلام شاه قنبری در حال حاضر یکی از بهترین حماسه خوانان ایل بختیاری از عشیره مش مرداسی ؛ طایفه بزرگ بهداروند است. وی علاقۀ زیادی به فرهنگ و هنر بختیاری دارد و صدای چپ کوک و پرقدرت از ویژگی های منحصر به فرد اوست. این چهره فاخر شهرستان لالی – پیشکسوت و خواننده قدیمی موسیقی مقامی کشور با بیش از 40 سال فعالیت در عرصه ی موسیقی ، آهنگ های مشهور "علیداد"، "صیدال" وعبدممدللری" را به عرصه موسیقی کشور تقدیم کرده است.

غلام شاه راوی بزرگ حماسه های بختیاری  با  اشراف بر آهنگهای حماسی با صدایی که  طبیعت وحشی کوهستان را به یاد می آورد همچنان پر صلابت در عرصه موسیقی فعال است . این هنرمند پیشکسوت خوزستانی درسال های خفقان رژیم  ستمشاهی با ارائه یک اجرای جدید و حماسی از نغمه فولکلور "شیرعلیمردون" نقش مهمی در مبارزات فرهنگی علیه طاغوت ایفا کرد. در هفتمین جشنواره موسیقی نواحی کشور اردیبهشت سال 90 در تهران از "پنج دهه فعالیت هنری" وی توسط معاونت هنری وزارت ارشاد تقدیر شد.

مخاطبان محترم می توانند البوم دشت لاله غلامشاه قنبری را در زیر دانلود کنند : 


dasht lale-part1

dasht lale-part2

 

برای عضویت در کانال تلگرامی لالی نیوز روی تصویر زیر کلیک کنید


نقش جهان ۱۳۹۵/۶/۷
قدر آیینه بدانیم چو هست ، نه در وقت که افتاد و شکست . چهره فاخر همه ی ایل بختیاری ، در حال حاضر بی شک غلامشاه قنبری است ، که در زمانی که او در بین ماست به هیچوجه آنطور که باید و شاید از وی تقدی و تکریم بعمل نیامد ، حالا بعد از ایشان ببینید کاست دشت لاله اش میلیونها فروش خواهد کرد و آهنگهایش جایگزین زنگ تمامی موبایلها خواهد ، اما بی شک برای او دیگر سودی نخواهد داشت
محمدحاجی پور ۱۳۹۵/۶/۷
آمدی جانم بقربانت ولی حالا چرا.....درودبرگوک خوش الحان کوهساربختیاری که الحق صدای وحشی استادغلامشاه قنبری بادشت وطبیعت بکربختیاری ودشت لالی عجین است ودرروز وجان وخاک لالی آغشته است ای کاش این گوهرنایابی که درگوشه ای ازاين استان درخلوت خودبیادعبده محمدللری وبزرگان بختیاری زمزمه میکندازدیاردیگرویاایل وقوم دیگری ازاين سرزمین بودبعدمیفهیدیم که چه گوهری دردل مانهفته که قدرآن رانمیدانیم ماازاین دست گوهرهاکم نداریم که بدلیل عدم ساپورت ومکنت مالی هرکدام درگوشه ای ازاين سرزمین ترک دیارکرده وبرای دل خودودرتنهایی خودزمزمه های برزگری وعبده محمدللری وگل گیس و...رازمزمه مینمایند که اگرمسولین مربوطه بالاخص اداره فرهنگ وارشادازآنهاحمایت بنمایدبهترین شاهکارهارابه منسه ظهپرمیرسانندجناب ملک مسعودی شخصیتی است که احترامش برتمام بختیاری واجب بخاطرعرقی که به بختیاری داردولی ماازنامبرده دعوت مینماییم ویرایش برنامه تدارک میبینیم وسایرهنرمندان غيربومي ولی کسی که باکوه ودشت وسرزمین لالی بزرگ شده رافراموش کرده ايم استان خراسان استادشجریان راداردکه هنرش قابل ستایش برای هرایرانی است گیلان استادمسعودی رادارد که به اومی نازند کردستان استادناظری رادارد...ماچی آیا غلامشاه قنبری، عیسی حاجی پور،محمدرضاحاجی پور،بهرام حاجی پور اتابک حاجی پورو...نداریم کجاینداینهایی که نام بردم وآنهایی که نام نبردم چراباید هنرشان پنهان باشدچرامقبره مسعودبختیاری بزرگ نبایددرورودی شهرباشدومفبره ای درخورنامش تهیه ونصب ننماییم تامشتاقان هنرش برمزارش فاتحه نخوانندویادش کنند آیامسعودبختیاری حافظ مانبودسعدیمانبود دوستان هنردوست کمی بخودبیاییم دردهازیاد است ومجال اندک موغریوای ولاتم... ارادتمندمحمدحاجی پور
نقش جهان ۱۳۹۵/۶/۱۰
از حسن سلیقه برادر عزیز احمد خراسانی بابت گذاشتن این 2 آهنگ بسیار زیبا از استاد بی نهایت سپاسگذارم . احساس کنید تفاوت موسیقی و ریتم دلنشین آهنگ اصیل را با خواننده های جدید که صدا و موسیقی شلان بجای اینکه آرامش دهند ، حال آدم را با نوع موسیقی و الفاظی که بکار میبرند بدتر می کنند.
نظر شما :
مدیریت سایت از درج نظرات کذب و یا با سلیقه های شخصی افراد معذور می باشد.
نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :