۱۳۹۸ يکشنبه ۱۷ آذر  | 2019 December 8
کد مطلب: 4920   تاریخ انتشار : ۱۳۹۷ جمعه ۳۰ آذر ساعت 20:50 نسخه چاپی
ویژه

برگزاری مراسم گرامی داشت میرزای بختیاری عارف و شاعر نامی شهرستان لالی + تصاویر

لالی نیوز:مراسم نکوداشت میرزای بختیاری یکی از چهره ها و مفاخر قوم بختیاری پس از سال های خاموشی در عرصه معرفی و نکوداشت فرهیختگان شهرستان برگزار شد .

به گزارش لالی نیوز در اقدامی پسندیده و از سوی جمعی از اهالی فرهنگ نخستین برنامه نکوداشت نخبگان شهرستان لالی با معرفی میرزای بختیاری در سالن اجتماعات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لالی برگزار شد.در این برنامه که با تاخیر بیش از یک ساعت آغاز شده بود جمعی از مسئولان حضور داشته و به سخنرانی پرداختند .

حجت الاسلام سیدحسن سیداحمدی امام جمعه شهرستان لالی دراین آیین نکوداشت با اعلام این مطلب که اشعار عرفانی میرزای بختیاری پلی محکم برای ارتباط با خدا و ائمه می باشد گفت : میرزای بختیاری یکی از نمونه های بارز وجود عرفای دلداه در بختیارست که با کلام شعر ، انسان های اطراف خودرابه شناخت بیشتر پیرامون آفرینش مخلوقات و کائنات و پیروی از خالق هستی تشویق می نمودند.
وی در بخش دیگری ازصحبت های خود افزود:تلاش خواهیم کرد تا به زودی با همکاری مردم لالی مقبره این عارف بزرگ را در منطقه زادگاه خود در خور مقام معنوی و ادبیش بازسازی کنیم.

حجت الاسلام شیخ علی نظرممبینی پژوهشگرتاریخ بختیاری نیزدراین آیین باشکوه با اعلام این مطلب که معرفی عرفای بزرگی مانندمیرزای بختیاری بایدجرقه ای برای شناسایی این دسته ازبزرگان شعر و ادب و عرفان توسط پژوهشگران زبان وادبیات ایران زمین است تا بیشتر در موردعرفای سرزمین بختیاری کنکاش کنند گفت:پیام تاریخی رهبرمعظم انقلاب درخصوص سردارعلیمردان بهتیاری وسرداربی بی مردم دلگرمی بزرگی برای ایل بختیاری بود تادرزمین مرفی مفاخربختیاری بیسترتلاش کنیم تاچهره ای بزرگی همچون میرزای بختیاری رابیشتروبهتردرسطح کشورمعرفی کنیم وی درپایان ازتلاش های هوشنگ فرجی درخصوصی شناسایی ومعرفی این عارف بزرگ به جامعه ادبی کشورتشکرنمود.

حاشیه های برگزاری : 

تاخیر زیاد در شروع برنامه ، محتوای غیر جذاب و علمی در کنار ارائه نامناسب مطالب موجب شده بود که عملا برنامه فاخری تهیه و به اجرا گذاشته نشود .
میرزای بختیاری به عنوان یکی از بزرگان و مفاخر قوم بختیاری شناخته شده بود و در این برنامه می بایست برنامه ریزی صحیح جهت حضور چهره های مطرح فرهنگی و علمی بختیاری انجام می شد اما نه تنها از حضور نخبگان بختیاری خبری نبود بلکه اطلاع رسانی بسیار ضعیف استقبال کمرنگ مردم شهرستان را در پی داشت.
اجرای کلیشه ای و یکنواخت برنامه های فرهنگی و تکرار آن در این مراسم در کنار عدم دعوت از چهره های سرشناس و اقوام مختلف موجب شده بود برنامه از کیفیت بالایی برخوردار نباشد به طوری که پس از سخنرانی مسئولان و مراسم تقدیر مهلت زیادی برای حضور شاعران جهت قرائت اشعار باقی نمانده بود .

پی نوشت : نکوداشت نخبگان فرهنگی و علمی منطقه از مهمترین برنامه هایی است که می تواند در معرفی الگوهای موفق و مناسب به مردم و فرزندان این شهر و دیار موثر باشد .

برگزاری همایش ؛ سخنرانی های تکراری ، اجرای نامناسب و غیر مرتبط ، نصب بنر و تبلیغات رسانه ای نه تنها نمی تواند توفیقی در ایجاد یک حرکت فرهنگی داشته باشد بلکه در نوع خود بازدارنده و مانع از حضور عامه مردم می شود .

در اجرای برنامه هایی که نام چهره های بزرگ بختیاری مانند میرزای بختیاری را بر دوش دارند مشورت ؛ هم اندیشی و استفاده از ظرفیت های فرهنگی منطقه را می طلبد تا با حضور نخبگان و استقبال حداکثری ؛ برنامه های موثری برگزار و تاثیرات فرهنگی در منطقه داشته باشد.
به عنوان نمونه در این برنامه به جای‌ اجرای تکراری و نامناسبی که می توان گفت از دلایل عدم استقبال از این برنامه بود می توان از چهره های ادیب و فرهیخته ای استفاده می شد که جایگاه رفیع شاعر و عارف بختیاری را درک کرده باشد.

کلیشه ای کار کردن در کنار همه کاره بودن چهره های تکراری در برنامه های فرهنگی ، یکی از آسیب هایی است که سالیان سال است موجب کیفیت پایین‌ این برنامه ها در لالی است به طوری که نه تنها خروجی موثری در عرصه فرهنگ به همراه ندارد بلکه از مدت ها پیش به مانعی بزرگ برای حضور چهره های نخبه فرهنگی در مناسبت ها و به تبع آن استقبال ضعیف مردم از رویدادهای فرهنگی و منجر شده است .
مدیریت سایت از درج نظرات کذب و یا با سلیقه های شخصی افراد معذور می باشد.
نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :