۱۳۹۸ چهارشنبه ۵ تير  | 2019 June 26
کد مطلب: 4989   تاریخ انتشار : ۱۳۹۷ جمعه ۲۴ اسفند ساعت 17:57 نسخه چاپی
نادیده هایی دیدنی برای مسئولین

برو آنجا که کسی را به کسی کاری نیست/ برو آنجا که تو را منتظرند + گزارش تصویری

لالی نیوز:روستاهای محرومی در نقاط صعب العبور شهرستان لالی وجود دارد که متاسفانه این راه دور سبب شده تا کمتر کسی به مشکلاتشان پی ببرد و یا حتی مسئولین امکان سرکشی به آن ها را داشته باشند .

به گزارش لالی نیوز در روزهای گذشته تصاویری از برخی روستاهای دورافتاده در شهرستان لالی در سایت های کشوری منتشر شده بود که انتشار مجدد آن ها را حداقل کاری دانستیم که برای رفع این محرومیت ها به کار بندیم تا مگر دیده شوند و برای حل مشکلاتشان هم از سوی مسئولان تدبیر شود.

روستاهای محرومی در نقاط صعب العبور شهرستان لالی وجود دارد که متاسفانه این راه دور سبب شده تا کمتر کسی به مشکلاتشان پی ببرد و یا حتی مسئولین امکان سرکشی به آن ها را داشته باشند .

البته مسئولین اگر دلسوز باشندتا پشت دورترین کوه ها هم برای خدمت به مردم خواهند رفت و محرومین از خدمات را در هر نقطه ای که زندگی می کنند شناسایی و پیگیر مشکلاتشان می شوند اما اگر مسئول دلسوز نباشد حتی به مشکلات مردم شهر و اطراف خود هم بینایی ندارد .

گوشه ای از مهمترین مشکلات مردم ساکن درمناطق صعب العبور شهرستان لالی را به تصویر می کشیم تا راه امیدی باشد برای تلاش مسئولان جهت بهبود وضع معیشت و زندگی این مردم محروم و سختی کشیده که امید به همت آن ها دارند .

***

خانم انصاری ساکن روستای ده‌ عودی می‌گوید: «به علت نداشتن فضای مناسب و آب گرم برای حمام دیر به دیر استحمام می‌کنیم تا مریض نشویم.»

زنان روستای دره‌بوری به علت نداشتن گاز و امکانات اولیه اغلب مجبور به آشپزی در فضای آزاد، توسط هیزم هستند.

از اهالی روستای بنه وار هستند. مرد خانه می‌گوید: «شغلم چوپانی بوده که چندسال پیش در حال کار از کوه افتاده‌ام و داخل پایم پلاتین است، هم خودم و همسرم بیمار هستیم، همسرم قند خون و خودم مشکل کلیه دارم. در حال حاضر توانایی کار کردن ندارم و نمی‌توانم هزینه زندگی را تامین کنم.»

در روستای دور افتاده گریوه کودکان بسیاری هستند که به جای بازی و آموختن درس با دام‌ها زندگی می‌کنند. این کودک ۳ ساله از کودکانی است که جای کودکی، نظاره‌گر شغل پدر و مادر خود است. این روستا در ۲۵ کیلومتری لالی است.

این پیرمرد ۶۷ ساله از اهالی روستای ده‌عودی است. دختران او برای شستن ظروف و لباس‌ها باید مسیر ۳ کیلومتری تا رودخانه را پیموده تا بتوانند گالن ده لیتری را آب کنند.

روستای دره‌بوری شهرستان لالی در ۲۵ کیلومتری لالی قرار دارد. جمعیت این روستا ۱۳۷۰نفر است. این روستا و تعداد زیادی از روستاهای دیگر در لالی گاز ندارد و مردم برای سرما و پخت و پز با مشکل روبه رو هستند.

این مرد و زن برای استحمام خود و نوه‌شان باید از رودخانه که ده دقیقه تا محل سکونت‌شان فاصله دارد آب بیاورند. در عین حال با توجه به نبود حمام در این منطقه مجبور به استحمام در فضای باز هستند.

این پیر مرد می‌گوید: «زمستان‌ها به علت سرما و نبود امکانات مجبوریم دیر‌به‌دیر حمام کنیم.»

این خانواده (سمیه، صدیقه، طیبه، ستایش، نیایش، سحر و مادرشان خدیجه) اهل روستای ده‌عودی هستند، مادر خانه می‌گوید: «چند روزی است چشم سمیه عفونت شدید کرده است، نزدیکترین پزشک در فاصله ۷۰ کیلومتری اینجا است و به علت فقر امکان رفتن و درمان او را نداریم.»

زنی در تکاپوی زندگی در نزدیکی روستای ده‌عودی، رخت و لباس‌ها را از لابلای شاخه‌های در هم تنیده و خشک بیرون می‌کشد.

روستای گریوه در ۶۵ کیلومتری لالی قرار دارد، مسیر این روستا بسیار صعب العبور است. یکی از اهالی روستای گریوه می‌گوید: «از شب گذشته کودکمان بیمار شده و به علت بسته بودن جاده نمی‌توانیم تا خانه بهداشت برویم.»

این خانواده از روستانشینانی هستند که کودک کوچک آنها به علت معلولیت و ضعف عضلات، توانایی راه رفتن ندارد. زن خانه می‌گوید: «همسرم چوپان است و به علت بیماری توانایی کار زیاد را ندارد.»


قاصدک ! هان ، چه خبر آوردی ؟
از کجا وز که خبر آوردی ؟
خوش خبر باشی ، اما ،‌اما
گرد بام و در من
بی ثمر می گردی
انتظار خبری نیست مرا
نه ز یاری نه ز دیار و دیاری باری
برو آنجا که بود چشمی و گوشی با کس
برو آنجا که تو را منتظرند
قاصدک
در دل من همه کورند و کرند
دست بردار ازین در وطن خویش غریب
قاصد تجربه های همه تلخ
با دلم می گوید
که دروغی تو ، دروغ
که فریبی تو. ، فریب
قاصدک
ابرهای همه عالم شب و روز
در دلم می گریندبرچسب ها : ,


محمد ۱۳۹۸/۱/۲
سلام یکی از روستاهای محروم لالی مایر نام دارد که نه جاده برق آب آشامیدنی مناسب دارند
نظر شما :
مدیریت سایت از درج نظرات کذب و یا با سلیقه های شخصی افراد معذور می باشد.
نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :