۱۳۹۹ پنج شنبه ۳ مهر  | 2020 September 24
کد مطلب: 4974   تاریخ انتشار : ۱۳۹۷ سه شنبه ۱۴ اسفند ساعت 11:50 نسخه چاپی
با حضور وزیر نیرو ، استاندار و نماینده

آیین کلنگ زنی سد بزرگ تراز در شهرستان لالی برگزار شد + گزارش تصویری

لالی نیوز:در مراسمی که امروز صبح در شهرستان لالی برگزار شد کلنگ احداث سد بزرگ تراز در منطقه روستایی تراز از توابع بخش حتی شهرستان لالی توسط وزیر نیرو به زمین زده شد .

به گزارش لالی نیوز سد تراز یکی از مهمترین پروژه هایی است که از چندین سال پیش همواره مورد انتظار مردم و پیگیری مسئولین مختلف بوده که در این اواخر با جدیت بیتشری از سوی مسئولان دنبال شد .

در همین راستا و پس از سال ها انتظار امروز با حضور وزیر نیرو کلنگ سد بزرگ تراز به زمین زده شد تا بخش زیادی از نیازهای آبی مردم لالی و روستاها برطرف شود .

این سد بر روی رودخانه هرکش واقع در منطقه تراز احداث می شود که در سال بیش از 82 میلیون متر مکعب آورد آبی دارد و از جمله مهمترین اهدافی که در ساخت آن مورد نظر بوده کنترل سیلاب های شهرستان ، تامین آب شرب ، تامین آب کشاورزی ، مسائل زیست محیطی و توسعه گردشگری بوده که در صورت تحقق می تواند منجر به توسعه و پیشرفت منطقه در بخش های مختلف شود .

سد تراز که در شش کیلومتری شمال شهر لالی قرار دارد از نوع بتن غلطکی RCC  بوده که دارای سرریز پلکانی می باشد. ارتفاع سد از بستر رودخانه 55 متر و از پی 59 متر بوده که طول تاج آن 350 متر و عرض آن 6 متر می باشد .

علی عسکر ظاهری در سخنان خود در مراسم کلنگ زنی ضمن تقدیر از زحمات همه مسئولان در این راه اظهار داشت : ارتفاع اولیه ای که برای سد پیش بینی شده بود حدود 79 متر بوده که در مطالعات بعدی به 59 متر کاهش پیدا کرد لذا ما انتظار داریم با مطالعه بهتر با همان ارتفاع سابق عملیات اجرایی صورت گیرد .

فرهاد ایزدجو مدیر عامل سازمان آب و برق خوزستان در این مراسم اظهار داشت : اعتبار پیش بینی شده برای احداث سد تراز 150 میلیارد تومان بوده که در زمان 60 ماه به بهره برداری خواهد رسید .

گفتنی است از دیگر حواشی این کلنگ زنی می توان به بیان مطالبات روستائیان ساکن در محل مخزن سد تراز اشاره کرد که نماینده آن ها با بیان مهمترین مسائل و درخواست های این مردم خواستار رسیدگی وزیر به آن ها شد .

از جمله مطالبات روستائیان چم حاجیان (سرکمری) جاده دسترسی مناسب ، امکان برداشت آب از مخزن سد ، پرداخت هزینه های زمین ها و باغاتی که به زیر آب خواهند رفت و همچنین توجه ویژه به استفاده از نیروی کار بومی در عملیات اجرایی ساخت سد بود .


رفیعی ۱۳۹۷/۱۲/۱۴
باسلام مبارک باشه آرزوی موفقیت برای مردم عزیز لالی
لالی نشین ۱۳۹۷/۱۲/۱۵
با سلام جادارد ازمسعولینی که سالیان دراز تلاش کردند تا این سداحداث تشکر کنم همچنین از افراد محلی وساکن شهرلالی که دلسوزانه پیگری نمودند سپاسگذارم. جادارد ازمسعولین بخواهم افرادی سودجو هستند درمنطقه که چون این سد مقداری از زمینها یشان را گرفته انهم زمینهایی که بیشترش مرتع میباشد بجای همکاری سنگ اندازی میکنند هدفشان اینست که هر کارگری یا احتیاج به کاری که می خواهد اونجا کارکند ازش پول بگیرند حتی اگرشده باتهدید وفهاشی بااین افراد برخورد شود تا باعث تفرقه بین طایفه ها نشود. تشکر
بختیاری ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
شخص محترم شما از کجا اینقدر مطمئن هستی که میگی زمین های مرتع. مرتع از نظر شما یعنی چه. محض اطلاعتونبیشتر آن زمین ها کشاورزی و باغ انار و زیتون هستن. تو هم نمیخواد زیاد حرص بخوری
نظر شما :
مدیریت سایت از درج نظرات کذب و یا با سلیقه های شخصی افراد معذور می باشد.
نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :