۱۳۹۹ دوشنبه ۲۹ دي  | 2021 January 18

بسمه تعالی

شهرستان لالی در یک نگاه :

شهرستان لالي از ديرباز زيستگاه بشر بوده و در سده هاي اخير، به عنوان منطقه گرمسيري و قشلاقي بختياري هاي كوچ رو، بويژه شاخه هاي ۷ لنگ بختياري، اعتبار و ارزش بيشتر يافته است.
در توصيف اهميت تاريخي اين منطقه، براي نمونه مي توان گفت كه قديمي ترين آثار سكونت انسان در نجد ايران در غار «پبده» در شمال لالي كشف شده است يا اين كه لالي بخشي از اولين حوزه شناخته شده نفت در ايران به شمار مي آيد و از اين رو، در دهه ۳۰ يكي ازحوزه هاي فعال استخراج نفت بوده است.
هنگامي كه در اطراف منطقه مستعد «لالي» حوزه هاي نفتي كشف شد، صنعتي شدن، شكوه و رونق آن را فزوني بخشيد ولالي به اوج بالندگي رسيد و نام و آوازه اش جهانگير شد.


جايگاه لالي در تقسيمات كشوري
لالي در فروردين ۸۲ به عنوان شهرستان مستقل از پيكره شهرستان مسجد سليمان جدا شد و فرمانداري لالي در آذر ماه همان سال كار خود را آغاز كرد. لالي داراي دو بخش مركزي و هتي، چهار دهستان سادات، دشت لالي، جاستون شه و هتي و ۲۸۵ روستاي مسكوني است و جمعيت اين شهرستان بر اساس سرشماری سال 1395 در حدود 37 هزار نفر برآورد شده است كه ۵۰ درصدشان عشاير، ۳۰ درصد روستايي و ۲۰ درصد شهري هستند.

موقعيت جغرافيايي
شهرستان لالي كه ۱۴۰۰ كيلومتر مربع وسعت دارد و در شمال استان خوزستان است، در شرق و شمال شرقي به بخش انديكا و در جنوب و جنوب شرقي به بخش مركزي شهرستان مسجدسليمان محدود مي شود و نيز ازشمال غرب با بخش سردشت و دزفول و از غرب با شهرستان گتوند همسايه است.

نقشه شهرستان لالی

برای بزرگنمایی روی آن کلیک کنید

* سوابق و پيشينه تاريخي شهرستان
لالي پيشينه تاريخي كهن دارد؛ چنان كه حدود ۶۰ سال قبل پروفسور گريشمن، باستان شناس فرانسوي، قديمي ترين آثار سكونت انسان در فلات ايران را در غاري در شمال لالي به نام غار «پبده» كشف كرد. گريشمن معتقد بود كه ۱۵ هزار سال پيش مردماني كه در غار پبده مي زيسته ، اجداد بختياري ها بوده اند. پس دور از انتظار نيست كه لالي در دوران هاي تاريخي مختلف از كانون هاي زندگي در ايران بوده باشد؛ زيرا، اكنون آثار ارزشمندي از دوره هاي مختلف زندگي بشر در لالي برجا مانده كه نشان دهنده زيست و تمدن در منطقه است. آثار پل هاي بسته شده بر رودخانه ها، بقاياي قلعه هاي ساخته شده بر فراز كوه ها و دشت ها، نقش برجسته هاي صخره ها وكوه ها، آثار شهرهاي باستاني ايرانشهر، چال شهرو بنوار در شهرستان لالي، وجود بقاع متبركه امامزادگان مورد احترام مردم، همه از رونق لالي در ادوار گذشته حكايت دارد.
* بافت اجتماعي
۹۹ درصد از مردم لالي از تيره هاي مختلف طوايف دوركي، بابادي و بهداروند، وابسته به شاخه «هفت لنگ» ايل شيعه مذهب بختياري اند و حدود ۴۵ درصد آنها از تيره هاي مختلف بابادي، ۴۰ درصد از تيره «اسيوند دوركي» و ۱۴ درصد از تيره هاي مختلف بهداروند هستند و مناسبات و روابط ايلي - عشايري در ميان آنها پررنگ است.نماینده مردم شهرستان لالی در مجلس به صورت مشترک از طریق آرای عمومی چهار شهرستان لالی ، مسجدسلیمان،اندیکا و هفتکل انتخاب و راهی مجلس می شود و در انتخابات شورای شهر از آن جایی که شهر لالی به عنوان مرکز شهرستان بوده 5 عضو را دارا بوده که با رای مستقیم مردم انتخاب می شوند .

...

مناطق دیدنی شهرستان لالی

برای دیدن هر کدام روی تیتر آن کلیک کنید . 

 سید حسن آرپناه + تصاویر


 پل شهدای لالی ، بزرگترین پل کابلی خاورمیانه + تصاویر


 دریاچه و جاده پل قدیم لالی + عکس


 منطقه تفریحی و رودخانه تراز + تصاویر


 روستای تاریخی و زیبای  بنه وار

 باباروزبهان ، زیارتی در دل طبیعت +تصاویر


 طبیعت زیبای روستای چیتی + عکس

 آبشارهای زیبا و خروشان در آرپناه + تصاویر


منطقه توریستی چم شور و دره برکه + تصاویر

امامزاده شاه ابوالقاسم و روستای سادات + تصاویر

 غار پبده با قدمتی بیش از تاریخ +عکس


آقا سلیمان ، زیارتگاهی در دل طبیعت + تصاویر

بنه میر ، دشتی سرسبز و پر از درختان کنار / تصاویر


شیرکوه بختیاری با طبیعتی بکر در لالی

تصاویر مختلف از دیدنی های شهرستان

روستای دیدنی تنبل یکی از روستاهایی است که در مسیر جاده لالی به اندیکا قرار گرفته و با طبیعت بسیار زیبای خود در فصل بهار میزبان گردشگران زیادی است .


امامزاده امیرالمومنین در روستای خواجه آباد شهرستان لالی با طبیعتی زیبا ، مکانی مناسب برای طبیعت گردی و زیارت است.

 

شکوفه های بادام کوهی در منطقه چم سور در فصل زمستان

برای عضویت در کانال تلگرامی لالی نیوز روی تصویر زیر کلیک کنید